[BACK]

Řešení první hádanky
Překvapivě mnoho lidí připadne na nesprávnou odpověď, že se totiž dívám na vlastní podobiznu. Představí si místo mne sebe, a uvažují takto: "Protože nemám sourozence, ten syn mého otce musím být já. Takže se dívám na svou podobiznu."
První výrok v téhle úvaze je naprosto správný; nemám-li sourozence, pak zmíněný syn mého otce jsem opravdu já. Jenže z toho nevyplývá, že se dívám na svou podobiznu. Kdyby se v druhé polovině hádanky pravilo, že ten člověk na obrázku je syn mého otce, pak by to byla moje podobizna. Jenomže takhle hádanka nezní - říká, že otec toho muže na obrázku je syn mého otce. Z toho plyne, že otec toho muže jsem já (protože syn mého otce jsem já). A protože otec toho muže jsem já, pak ten muž je můj syn. Takže správná odpověď na hádanku je, že se dívám na podobiznu svého syna.
Pokud nedůvěřivý čtenář pořád ještě není úplně přesvědčen (a jsem si jist, že leckdo z vás opravdu ještě přesvědčen není), možná pomůže, když si celou hádanku předvedeme ještě názorněji:

  1. Otec toho muže je syn mého otce.
    Nahradíme-li trochu těžkopádný výraz "syn mého otce" slovem "já", dostaneme větu
  2. Otec toho muže jsem já.
Můžete jít zpět, nebo přejít na další

Řešení druhé hádanky
Můj otec.

Můžete jít zpět, nebo přejít na další

Řešení třetí hádanky
Nejčastější nesprávnou odpovědí je 25. Kdyby hádanka zněla: "Kolik jich musím nejméně vytáhnout, abych si byl jist, že budu mít v ruce aspoň dvě ponožky různé barvy?", pak by 25 byla správná odpověď. Jenže v naší hádance se požadují aspoň dvě ponožky stejné barvy, takže správná odpověď jsou tři. Jestliže vytáhnu tři ponožky, pak buď budou všechny stejné barvy (to budu mít aspoň dvě stejné barvy), nebo dvěbudou stejné barvy a třetí bude barvy jiné, a i pak budu mít dvě ponožky stejné barvy.

Můžete jít zpět, nebo přejít na další

Řešení čtvrté hádanky
Čtyři.

Můžete jít zpět, nebo přejít na další

Řešení páté hádanky
U první hádanky je odpověď kladná. Abychom se o tom ujistili, předpokládejme, že v New Yorku je přesně 8 miliónů lidí. Kdyby každý obyvatel měl na hlavě jiný počet vlasů, pak by existovalo 8 miliónů navzájem různých celých čísel větších než 0 a menších než 8 miliónů, což neexistuje.

Můžete jít zpět, nebo přejít na další

Řešení šesté hádanky
Pokud jde o druhou variantu, odpověď je 518. Abychom si to ozřejmili, dejme tomu, že Lysá má víc než 518 obyvatel - řekněme 520. V tom případě by existovalo 520 navzájem různých nezáporných celých čísel menších než 520 a různých od 518. To není pravda - existuje právě 520 nezáporných celých čísel menších než 520 a jen 519 z nich je různých od 518.

Mimochodem jeden z obyvatelů Lysé pod Plešivou musí být holohlavý. Proč?

Můžete jít zpět, nebo přejít na další

Řešení sedmé hádanky
Myslím, že ani jednu z úvah není možné označit za správnou nebo nesprávnou. Obávám se, že u takovéhoto problému je každý názor stejně dobrý. Já osobně sy myslím, že pokud se tu má někdo označit za původce smrti C, pak to byl A. Ano, kdybych byl obhájcem B, zdůrazňoval bych bych před soudem dvě věci:

  1. připravit někoho o otrávenou vodu přece neznamená usmrtit ho;
  2. to, co učinil B, pravděpodobně jen prodloužilo život A (i když to B vůbec neměl v úmyslu), poněvadž jedem je nejspíš rychlejší smrt než žízní.
Jenže na to by obhájce A namítl: "Jak může někdo se zdravým rozumem vinit A z vraždy jedem, když C ve skutečnosti nepozřel ani kapku jedu?" A máme to, tenhle problém je opravdový hlavolam! Je o to složitější, že se lze na něj dívat z hlediska morálního, z hlediska právního, jakož i z hlediska ryze logického, přes pojem příčinnosti. Z morálního hlediska je zjevné, že oba muži jsou vinni z pokusu o vraždu, avšak přisoudit někomu vraždu dokonanou, to je něco mnohem závažnějšího. Díváme-li se na věc z právního hlediska, nevím, jak by se tu rozjhodlo - asi by různé soudy případ posuzovaly různě.. Pokud jde o logické aspekty věci, už samotný pojem příčinnosti přináší s sebou mnoho problémů. Myslím, že o téhle hádance by se dala napsat celá kniha.

Můžete jít zpět, nebo přejít na další

Řešení osmé hádanky
Velký rudokožec byla matka malého rudokožce.

Můžete jít zpět, nebo přejít na další

Řešení deváté hádanky
Medvěd byl bílý, byl to lední medvěd. Obvykle se to zdůvodňujetak, že medvěd musel stát na severním pólu. Opravdu je to jedna možnost, ale ne jediná. Ze severního pólu vedou všechny směry k jihu, takže když medvěd stojí na severním pólu, lovec je sto metrů jižně od něho a ujde sto metrů na východ, potom když se otočí k severu, bude zase čelem k severnímu pólu. Jenomže jak už jsem řekl, to není jediné řešení. Ve skutečnosti je nekonečný počet řešení. Může to být i tak, že lovec je kousek od jižního pólu, na rovnoběžce dlouhé jen sto metrů, a medvěd stojí sto metrů severně od něho. Jestliže lovec pak ujde sto metrů na východ, obejde po zmíněné rovnoběžce pól a dojde zpátky do místa, ze kterého vyšel. To máme druhé řešení. Jenže je další: lovec může být ještě blíž k jižnímu pólu, na rovnoběžce délky 50 metrů, takže ujde-li sto metrů na východ, projde zmíněnou rovnoběžku dvakrát, a zase se vrátí do místa, ze kterého vyšel. Nebo může být jižnímu pólu ještě blíž, na rovnoběžce dlouhé 33 1/3 metru, obejde po ní pól třikrát a octne se zas tam, odkud vyšel. A tak dále pro libovolné přirozené číslo n. Existuje tedy nekonečně mnoho míst na Zemi, kde mohou být splněny dané podmínky.

V každém řešení je ovšem medvěd poblíž severního nebo jižního pólu, takže jde o ledního medvěda. Je tu však jistá nepříliš pravděpodobná možnost, že nějaký čtverák dopraví na severní pól medvěda hnědého, autorovi hádanky naschvál.

Pozn. 1: Autorovi naschvál zastřelíme hnědého medvěda, aniž se s ním vláčíme k pólu. Stačí, když ho vyhledáme kdekoli v jeho domovině v lesích mírného pásu. Zatímco se lovec ze svého stanoviště 100 m jižně od medvěda bude ubírat 100 m na východ, podobný přesun provede i medvěd a opět bude severně od lovce. (Autor zapoměl dodat předpoklad, že medvěd zůstává na místě.)

Pozn. 2: V Antarktidě vůbec medvědi nežijí, bílí, hnědí ani žádní jiní.

Můžete jít zpět, nebo přejít na další

Řešení desáté hádanky
Čtyřicetkrát - dvacetkrát na devítky a dvacetkrát na šestky.

Můžete jít zpět.